טיפולים

גרפולוגיה ופענוח ציורים

גרפולוגיה ופענוח ציורים

פענוח ציורים היא שיטת אבחון שמתפתחת בעשרות השנים האחרונות. קדמה לה תורת הגרפולוגיה שאת צעדיה הראשונים עשתה במאה ה- 17 בתרבות היהודית, הסינית ובתרבויות כמו רומי ויוון. מאה שנים אחר כך הייתה פריצת דרך נוספת בציריך ע"י הכומר יוהן קספר לווטר שהיה משורר שהמשיך לחקור ולהרחיב בדרכו את הסמלים שהופיעו בכתבי יד.

 

רק במאה ה- 19 הפכה השיטה לכלי פרקטי שימושי, כאשר מחקרים רבים ומגוונים ניסו להוכיח את הקשר בין התנהגויות שונות אצל אנשים והבעתם על דף הנייר. גרפולוגיה היא היכולת לפענח את הסימנים המופיעים על דף הנייר ולהתאימם לתכונות אופי אופייניות בבהתבוננות על כתב היד והבנת הנפש.

 

ז'ן מישו היפוליט מצרפת הוציא ספרים בהם טבע את המונח "גרפולוגיה" - תורת כתב היד. היפוליט פרק את כתב היד לפרטי פרטים נתן לסימנים הגדרות ולכל הגדרה את תכונת האופי המתאימה לה. היפוליט הקים את האגודהלגרפולוגיה בצרפת. עם השנים התפתחו תיאוריות נוספות והתחום צבר תאוצה והשתלב בתחומים מגוונים בחיינו.

 

קצת היסטוריה על גרפולוגיה בכתב היד העברי. העברית בייסודה היא שפת הקודש, בימי חול מיעטו להשתמש בה. בקהילות שונות כמו פולין וספרד דיברו בשפות כמו יידיש ולדינו כשפות ל- "יום חול" ואת השפה העברית השאירו לעיסוק בקודש, ללימודי גמרא, תורה וכמובן לתפילות בימי שבת וחג. באותיות הדפוס השתמשו לטקסטים מודפסים ולשימושם של סופרי סת"ם.

 

לפני כ- 1000 שנים יצרו ביהדות אשכנז את האותיות לכתיבת השפה העברית בה השתמשו להעברת מסרים יום יומיים ולשימוש בנושאים אחרים שאינם קודש. במהלך השנים השתנו והותאמו האותיות לשימוש היום יומי ועד עתה אנו משתמשים באותיות אלה.

 

שיטת אבחון פענוח בעזרת ציורים עשתה את צעדיה הראשונים מציורי עצים לאייקונים אחרים. ככל שהשיטה התפתחה יותר, כך הורחב מעגל הסימנים דרכם ניתן לפענח ולגלות תכונות אופי וצורות התנהגות של המשתמשים בדף הנייר.

 

שיטת פענוח הציורים התפתחה בזכות אמיל יוקר, שעסק בהכוונה מקצועית והתאמת אנשים לתחום תעסוקה שיתאים להם ולמעסיקיהם. הוא נעזר בגרפולוגיה קלאסית אך במהלך השנים ניסה להרחיב את מכלול הסימנים המופיעים על הדף. אמיל יוקר למד על התפתחות תרבויות אנושיות ומשם בא לו הרעיון, הוא בחר להשתמש בציורי עצים להמחשה. הוא האמין כי כמו העץ שבא מהשורשים, מצמיח גזע ויוצר ענפים, פרחים ופירות, כך גם האדם בא מעברו, יוצר את דמותו, מצמיח את יצירותיו וקוטף את פרי עמלו. הוא ביקש כתוספת לכתב היד להוסיף ציור של עץ כדי לצור תמונה רחבה ומדויקת. בתחילת דרכו פעל דרך האינטואיציה שלו ובמהלך השנים חיזק את התיאוריה שלו במחקרים רבים. בשנת 1952 מאבחנים נוספים ובראשם פאול קוך גילו עניין בתחום. הם חקרו את הממצאים וגילו שיש בפענוח הציורים ממשות (אמת). מאז מעגל הסימנים הלך וגדל, התרחב ועבר גם למישורים אחרים ולא רק להשמה למקומות עבודה.

 

כיום, בכל אבחון מקצועי ודידקטי משתמשים בסימנים אלו. כמו הרבה תחומי עניין אחרים גם פענוח הציוריםצובר תאוצה. גילינו את משמעות הצבעים ואת רזי הגוונים. למדנו כי מצבי רוח והתפתחויות רגעיות יופיעו מיד על הדף. הבנו כי שינויים הם מבורכים ואיתם ניתן לשנע את אדם ממצב אחד למשנהו. לפענוח ציורים יחד עם הגרפולוגיה יש את היכולת המדויקת להבין את תמונת החיים בדרך ייחודית, מלאת אתגר ודעת.

 

מהמפגש הראשון עם דף הנייר שולח המוח אותות אל היד המציירת, הכותבת והמשרבטת. אותות אלה הופכים לסימנים המופיעים על דף הנייר. סימנים אלה מתורגמים על ידי מפענח הציורים כאשר המטופל יכול להיות בכל גיל ובכל שלב בחיים, החל מפעוט צעיר ועד אדם בוגר וזקן.

 

השרבוט, הציור והכתיבה הם ייחודיים לכל אדם ממש כמו טביעת האצבע שלו. לכל סימן, תו, צבע, גוון ואות יש את ההסבר לבחירתו. הבחנה מקצועית יכולה לשרטט מפת חיים אמינה ומדויקת. בעזרת פענוח ציורים ניתן לסייע לכל דורש לבחור את נתיב חייו, להדריך ולכוון בבחירת הדרך אל המטרה או הצמתים שמתעוררים בחייו.

 

לשפה העברית יש יתרון בפענוח האותיות. לכל אות יש את הצופן הייחודי שלה, למשל האות ש' היא אחת האותיות בעזרתן ניתן להדריך אדם לעבור תהליך של שינוי. האות ש' היא אות המגיעה מאזור הבטן, מאזור הרגש, מתרוממת כלפי מעלה, אל השאיפות והחזון וחוזרת למרכז. כאשר אדם מפנים את הדרך יש ביכולתו לשנות הרגלים מעקבים ולצאת לדרך חדשה. ישנן 22 אותיות שהן נתיבי חיים ובכל אבחון גרפולוגי הן מרחיבות ומעמיקות את התמונה.

 

האבחון - למה הוא תורם?

אם אתם נמנים על חובבי השרבוט והכתיבה בעט, עיפרון או בצבע, רצוי לאסוף כמה ניירות ששרבטתם או כתבתם עליהם בהם מופיעים סימנים מסקרנים, אותיות כתובות, ציורים מאולתרים. על השולחן מונחים דפים לבנים, עטים כחולים, אדומים ושחורים, חבילות צבעי פנדה בגוונים רבים כדי לאפשר בחירה. לבחירה יש משמעות גדולה באבחוןעצמו. במידה והבאתם איתכם ניירות כתובים, מצוירים, משורבטים גם הם יעלו על השולחן. כמה משימות עומדות לפנינו: כתיבה קצרה על דף חלק, חתימה וציור חופשי כרצונך. המפה פרוסה מולנו ומרגע זה נצא למסע מואר שידליק נקודות כבויות ונחבאות אל הכלים. נעורר אותן משנתן, נבחן מצבים סבוכים והתנהגויות שמעקבות תהליכים, נעניק להן זריקות עידוד ותמריצים, נחקור ונעמיק בתחושות הגוף והנפש כך שבסוף המפגש התמונה תהייה ברורה, נהירה ונקייה מרעשים ודעות קדומות.

 

הצפת התת מודע והעמדת הקשיים מול העיניים מסייעות לגרום לרצונות כמוסים ביותר לפרוץ החוצה ולהגשים את היעדים, החלומות והשאיפות ביתר קלות כדי לעלות על דרך המלך.

 

במהלך האבחון, יינתנו כלים טיפוליים אשר יעזרו לאדם לשנות דפוסי התנהלות שמעקבים אותו בעזרת כלי הנקראגרפותרפיה. בשל עוצמתן של האותיות בשפה העברית וההקשרים לתכונות אופי יש בכוח האותיות לשנות ולהעצים תכונות רצויות.

 

האבחון מעניק אינפורמציה רחבה ומפורטת בעזרתה אדם יכול ללמוד על עצמו ועל דרכי התנהלותו בחיים. תמונה כזאת מפנה את המאובחן לאפיקים חדשים דרכם יפעל לשינוי והעצמה אישית בכל תחום שיבחר לשנות.

 

 

 כל מטפלינו בעלי הסמכה מהשורה העליונה ועובדים בתחום מספר רב של שנים.

כל הטיפולים ב- מטפלים VIP הינם טיפולים מקצועיים וללא כל אלמנטים מיניים.

 

יצירת קשר    למחירון טיפולים